Тобто для підтримки заданої температури, вологості й чистоти повітря (список функцій залежить від моделі). Не можна сказати, що осушення є функцією кондиціонера, це скоріше наслідок його роботи. Що стосується підтримки температури й очищення повітря — це прямі його обов’язки. Враховуючи, що кондиціонер є досить дорогим задоволенням, головне не помилитися у виборі оптимального варіанта.
Відразу обмовимося, остаточний розрахунок і складання проекту все-таки краще довірити фахівцям відомої компанії, що займається кондиціюванням і вентиляцією. По-перше, на те вони й фахівці, а по-друге, і запитати з кого буде, якщо, не дай боже, розрахунки виявляться невірними.
Розрахунок потужності кондиціонера повинен проводитися з урахуванням багатьох параметрів. А тому що величини практично всіх цих параметрів непостійні, те й розрахунок у кожному разі носить наближений характер. От тут досвід і необхідний.
Не заощаджуйте на якості Принцип роботи кондиціонера полягає в перерозподілі тепла. Необхідно позбутися «зайвого» тепла з боку стін, вікон, дверей, підлоги й стелі, а також від внутрішніх джерел (наприклад телевізор, аудіоцентр, комп’ютер і т.п.), тобто охолодити приміщення.
Для рішення цього складного завдання існують методи розрахунку, що враховують кліматичні умови й фізичні властивості матеріалів. Але можна для простоти скористатися наближеними формулами, згідно з якими на підтримку температури 1 кубічного метра повітря для наших кліматичних умов необхідно затратити як мінімум 33 Вт на годину.
Сюди ж потрібно ввести виправлення на приплив повітря (приміщення в нас аж ніяк не герметичні) і несприятливі умови. Наприклад, спрямованість вікон (теплоізоляція яких, як правило, гірше, чим у стін) на південь або досить велика теплопровідність стін (можливо ви прагнете охолодити металевий гараж) і т.д., і т.п.
Потім, необхідно врахувати приплив тепла від людей, приладів і апаратів, що перебувають у приміщенні. (Не забудьте гостей.
Уявіть собі ситуацію: Спекотним липневим днем Ви запросили до себе гостей і вихваляєтеся прохолодою у будинку. І раптом уся ваша компанія, зауважує, що температура в кімнаті підвищується. Як Ви думаєте, наскільки переконливим буде ваш аргумент: але я заощадив при покупці?) От, у загальному й весь розрахунок.
Це, звичайно, досить спрощено, адже є ще й санітарні норми й правила, які писалися не просто так. Це ще один довід на користь фахівця. До речі, не плутайте отриману потужність із майбутнім споживанням електроенергії. Кондиціонер не робить холод, а просто перерозподіляє теплову енергію в потрібному напрямку.
Споживання складе приблизно третину отриманої цифри, і те, у випадку безперервної роботи компресора, чого при правильному розрахунку бути не повинне. Найкраще, звичайно, уточнити ці дані у фахівця. Якщо Ви прагнете заощадити в майбутньому на оплаті електроенергії, то вибирайте модель із найменшою витратою, але не захоплюйтеся — потужність охолодження страждати не повинна.
Зателефонуйте фахівцю Залишилося на перший погляд сама малість — вибрати кондиціонер. Справа в тому, що типів кондиціонерів досить багато. Мається на увазі не тільки конструктивні, але й функціональні відмінності. Є моделі, здатні тільки охолоджувати повітря (їх часто називають «холодні»), є й реверсивн, що вміють і охолоджувати й нагрівати ( «тепло-холод» або «теплові насоси»).
Є інвертори, які плавно регулюють продуктивність при наближенні до заданої температури, є й працюючі за принципом термостата в простому холодильнику — увімкнувся, попрацював, виключився. Є із вбудованим зволожувачем для точної підтримки вологості.
Є такі, що допускають додавання свіжого повітря ззовні приміщення. Є мультізональні й системи з рекуперацією (перерозподілом теплової енергії між приміщеннями). А вже про конструктивні відмінності й говорити нема чого. Що ж із усього цього випливає? Приблизно оцінити необхідну продуктивність кондиціонера звичайно можна, навіть потрібно. Адже основний фактор, що обумовлює його вартість — саме його потужність.
Але остаточні розрахунки й складання проекту вимагає строго професійного підходу. Ці же фахівці й пояснять Вам про особливість кожної моделі. До речі консультації безкоштовні й, як правило, Ви можете безкоштовно викликати фахівця для огляду приміщення. А за Вами — остаточний вибір.
Типи кондиціонерів
Віконний тип Віконний кондиціонер — це моноблочний кондиціонер, який встановлюється у віконний проріз або монтується на стіну. Він менш зручний, ніж спліт-системи: має високий рівень шуму, створює сильний потік повітря й не залишає вибору для місця встановлення, погіршує освітленість приміщення. До плюсів можна віднести простоту монтажу й низьку вартість.
Спліт — системи Спліт — означає «розділений». Так воно і є, спліт-система складається із двох блоків: внутрішнього, розташованого в приміщенні, і зовнішнього, винесеного на вулицю. Завдяки такому поділу, кондиціонер не «прив’язаний» до віконного прорізу і його внутрішній блок розміщається практично в будь-якому зручному місці. Він проганяє повітря в кімнаті через кілька фільтрів, охолоджує або нагріває його, а також очищає його від пилу, пилку рослин, тютюнового диму.
Інша частина — зовнішня, з компресором, закріплена за межами приміщення: так не чути її шуму. Усі сучасні спліт-системи постачаються з пультами дистанційного керування. За їх допомогою можна задавати температуру з точністю до 1-2 градусів, встановлювати таймер для автоматичного включення або вимикання кондиціонера, задавати режим роботи, регулювати напрямок повітряного потоку.
И нарешті, ще однією перевагою спліт-систем є великий вибір типів внутрішніх блоків. Вони бувають настінними, стельовими, колонними, підлоговими, такими що вбудовуються в стелю — касетними й канальними. Для квартир, невеликих магазинів і офісів зазвичай використовують спліт-систему настінного типу, вона найпоширеніша й доступна за ціною. Діапазону потужності різних моделей, від 1,5 до 8,5 кВт, вистачає на те, щоб обслуговувати площі від 12 до 75 кв. м.
Пидлогово-Стельовий кондиціонер зовні схожий на настінний, але має меншу товщину — 15-20 сантиметрів. Його потужність досягає 13 кВт. Встановлюється він унизу, у стіни, або на стелі. У першому випадку потік повітря буде скерований нагору, у другому — уздовж стелі.
Серед переваг таких кондиціонерів — оптимальний потік розподілу повітря. Колонні підлогові кондиціонери призначені для встановлення у великих приміщеннях: залах, холах, ресторанах і мають велику потужність.
Касетний кондиціонер використовується для монтажу в підвісну стелю. Основна його перевага — непомітність, назовні виходить тільки нижня частина, закрита декоративними ґратами, які на перший погляд не виділяються із загального вигляду. Але для квартир з низькими стелями він не підходить, тому що внутрішній блок, вмонтований у підвісну стелю, мінімум на 20-30 см зменшує висоту кімнати.
Тому у квартирах краще встановлювати канальний кондиціонер, який також ховає свій внутрішній блок за підвісним або підшивною стелею, але, на відміну від касетного, його можна встановити в підсобному приміщенні, санвузлі або сховати у фальш-антресоль. Його «ізюминка» — це здатність розподіляти охолоджене повітря по системі повітряпроводів відразу на кілька приміщень.
Повітряпроводи, що розходяться по кімнатах, видають себе тільки невеликими витонченими ґратами. Крім того, вони можуть бути обладнані фільтрами й заслінками, які не дадуть прокуреному повітрю поширюватися по приміщеннях. Потужність такого спліта досягає 20-25 кВт, що досить для охолодження невеликого офісу або 4-5 кімнатної квартири. Ще один плюс цієї системи — можливість подачі свіжого повітря.
Така функція є тільки в канального кондиціонера (правда, деякі моделі касетних і колонних спліт-систем припускають частковий (1:5) приплив свіжого повітря з вулиці). Його єдиний недолік — необхідність монтажу в процесі капітального ремонту або будівництва. Однак встановлення спліт-системи на цій стадії коштує в 1, 5 рази дешевше, ніж у приміщенні з виконаним ремонтом.
Якщо на один зовнішній блок працює відразу декілька внутрішніх, то такий кондиціонер називається — мультіспліт-системой. Вони діляться на три групи.
До першої відносяться одне-, двох-, трьох-, чотирьох- і п’ятиблочні системи, у яких кожному зовнішньому блоку відповідає строго певна комбінація внутрішніх.
Друга група по своїх можливостях нагадує дитячий конструктор, у якому з декількох деталей можна зібрати все, що душі завгодно. Тобто до одного зовнішньому блоку приєднується 10-12 внутрішніх.
Третій тип мультіспліт-систем — мультізонні, або Vrf-Системи. Таке встаткування володіє декількома унікальними можливостями. Одна мультізонна система може включити в себе від 6 до 30 внутрішніх блоків різного типу, сумарною потужністю від 14 до 100 кіловат.
Цього вистачає, щоб охолодити котедж, велику квартиру або багатоповерховий (5-6 поверхів) будинок. Ще одна важлива особливість Vrf-Системи — відстань між зовнішніми й внутрішніми блоками може досягати 100 метрів, що дозволяє заховати зовнішній блок на горище, у двір або на даху.