Численні медичні дослідження підтвердили факт, що люди з надлишковою вагою, більшою мірою піддані різним захворюванням. Через додаткове навантаження на організм підвищується ризик інсульту, проблеми з обміном речовин можуть викликати діабет, а передумовою остео артриту прямо є тиск надлишкової ваги на суглоби. Зайва вага - питання не тільки зовнішньої естетики, але й одне з перешкод на шляху до гарного самопочуття. Які причини появи зайвої ваги? І чи варто вважати своя вагу надлишковою?
На сьогодні існує дуже простий спосіб довідатися, чи маєте ви надлишкову вагу. Зробити це можна, розрахувавши ІМТ - індекс маси тіла. Це дуже проста процедура, яку можна провести самостійно: виміряйте й запишіть свій ріст (у сантиметрах) і вагу (у кілограмах). Розділите показник маси тіла на величину росту, зведену у квадрат. Тобто, індекс маси тіла являє собою наступну формулу: ІМТ = Вага (кг) / [ріст (м)]2.
Надлишок маси тіла починається з показника 25.0-29.9. Ожиріння перебуває в межах 30.0-34.9, а різко виражене ожиріння - більш 40 пунктів.
Якщо ваш ІМТ становить більше 25, варто задуматися про шляхи стабілізації своєї ваги. Адже зайва вага - не тільки косметологічна, але й медична проблема. Додаткова маса тіла підвищує ризик утвору багатьох захворювань: артеріальної гіпертензії, цукрового діабету, задишки й прискореного серцебиття, і навіть розладам психоемоційного стану.
Але не варто відразу зневірятися. Відомо досить багато способів, здатних допомогти в боротьбі із зайвою вагою. Важливо знати, що навіть незначне зменшення маси тіла - на 5-10 відсотків від загальної кількості - здатне кардинально змінити самопочуття.
Отже, які ж основні способи позбутися зайвої ваги?
Дієта. Мабуть, усі ті, хто боровся з надлишковою вагою, хоча б раз у житті пробував сідати на дієту. На сьогодні відомі сотні різних дієт, але всіх їх можна класифікувати по наступних ознаках:
обмеження вживання деяких видів продуктів або повна відмова від них; розвантажувальні дні при звичайнім харчуванні; роздільне харчування ; голодування. Ефект від дієт може бути самий різний: швидке скидання зайвої ваги або поступова його стабілізація. Не забувайте, що важливо підтримувати отриманий результат, поступово виходячи з дієти, а також додатково застосовуючи фізичні навантаження. Відмова від шкідливих звичок, здоровий сон, відсутність стресів і надмірних емоційних навантажень - великий плюс до будь-якої дієти. І ще. Дуже поширена думка про ефективність голодування. Дійсно, воно дає помітний результат, та й втрата жиру також відбувається. Але, знову ж, основна частка загубленого - м’язова маса й рідини організму.
Вибираючи серед усіх інноваційних способів, експериментальних і традиційних засобів, більшість людей все-таки звертається до звичних дієт, в основі яких лежить комбіноване використання продуктів харчування.
Фізичні навантаження на організм. Безперечно, корисний спосіб не тільки боротьби із зайвою вагою, але й просто поліпшення самопочуття. Але, таки, фізичні навантаження повинні бути підкріплені правильним харчуванням. Ефективними вони стають тоді, коли кількість спалених калорій перевищує кількість, що поступила під час приймання їжі.
Харчові добавки, спеціальні медикаменти. Це спосіб хімічного впливу на процес обміну речовин з метою врегулювати засвоєння жирів, білків і вуглеводів і, слідством цього, позбавити від проблеми зайвої ваги. У цю же групу можна віднести препарати, що знижують апетит.
Відношення до подібного способу боротьби з надлишковою вагою неоднозначне. Крім того, більшість лікарів все-таки схиляється до думки, що ці препарати дуже шкідливі для організму, і можуть тільки збільшити проблеми обміну речовин і загальне самопочуття людини.
Тому незважаючи на всі інновації, збалансоване харчування, багате вітамінами, правильні фізичні навантаження, повноцінний сон і сприятливий мікроклімат залишаються кращими методами боротьби із зайвою вагою. Виключення становить тільки той випадок, коли ожиріння є серйозним захворюванням, яке вимагає серйозного лікування.