Самим яскравим пам’ятником мавританського мистецтва, що овіян легендами й дійсними фактами, є Альгамбра. Цей неповторний по красі палац перебуває в Гранаді.
Голосною славою Альгамбра зобов’язана маврам-мусульманам, що панували в Іспанії кілька століть.
Гранада була заснована в XII столітті Еміром Заві Бен Зірі. Місто-Держава проіснувала 500 років, культура й мистецтво його досягли за цей період часу великих висот. Гранада вважалася столицею ісламської Іспанії, її правителями був створений небаченої краси палацовий ансамбль, названий Альгамбра, визнаний найкрасивішим спорудженням не тільки в Іспанії, але й в усьому світі.
Особливу велич відомій фортеці надає чудове тло засніжених гірських вершин Сьєрра-Невади, а також місце розташування Альгамбри. Розташована на пагорбі Сабіка, який покритий мальовничим лісом, на висоті 150 метрів, вона немов панує над Гранадою. З неї ж відкривається чудова панорама на прадавнє місто.
Точну дату будівлі палацового комплексу визначити дотепер не вдалося. Думки більшості вчених схиляються до XIII століття, але деякі деталі не залишають сумнівів, що будівництво фортеці почалося в XI столітті.
Назва «Альгамбра» визначається простим перекладом з арабської мови й вказує на колірну гаму фортеці «червона». Можливо, вибір назви визначив колір цегли, яку використали при зведенні стін замка. На думку арабських вчених червоий відтінок стінам додало світло смолоскипів, оскільки будівництво замка йшло переважно в нічний час.
Альгамбра являє собою «місто в місті». Вона запросто може бути названа окремим містом, що розташувано на території міста Гранади. У кріпосних стін Альгамбри розбиті чудові сади, споруджені павільйони, палацовий комплекс, алькасаба й маленька медина.
Своїм неповторним архітектурним стилем Альгамбра не перестає вражати дотепер. Унікальна комбінація ажурноно, мудрого арабськго ооздоблення й пишноти європейського Ренесансу створені завдяки мистецтву стародавніх греків і маврів. Для маврів-архітекторів головним було прикрашати свої будови декором, а не прагнути будувати прикраси. Для гармонійності пропорцій, для створення візуальної легкості окремо приділялася увага добору текстури й колірної гами каменю, і лише потім приступали до будівництва, у ході якого втілювали задум архітектора у витонченім декоруванні спорудження. Яскравою рисою декору Альгамбри вважається різьблення по штукатурці – ажурний орнамент виконаний у вигляді нескінченної візерункової в’язі, властивій арабській архітектурі. Чимале замилування викликають незвичайні арки, схожі більше на сталактити, що перебувають у симетрії відносно один одного. Геометричний малюнок складений керамічною глазурованою плиткою й називається зілліз. Яскраве облицювання цоколя вигідно підкреслюється вапняковим матовим орнаментом.
Найкрасивішим двором Альгамбри визнаний дворик Лева, що є показовим зразком гармонічної комбінації іспанської й арабської архітектури. Бездоганні аркадні галереї опираються на витончені колони, а в центрі дворика перебуває гарний фонтан-чаша, підтримуваний дванадцятьома мармуровими левами.
Відвідування Альгамбри залишить незвичайне відчуття від своїх незвичайних садів, що поєднують у собі архітектурні стилі, властиві садово-парковій розбивці Візантії й Персії, із чудовими водоймами й фонтанами. Це згідно з Кораном, своєрідне створення раю на землі – розкішний сад, багатий водними потоками. Головним мотивом усієї архітектури Альгамбри є вода, як символ розкоші для маврів, що є жителями посушливих пустель. Прямокутні водойми створюють відчуття незвичайного простору, а вода повинна створювати прохолодь і тішити слух тихим дзюркотом.
Не менш цікавий і розташований поруч із Альгамброю палац-сад Генераліф, яскравий приклад ландшафтного мистецтва маврів. Колись він був з’єднаний мостом із замком і служив насолодою для правителів Гранади. Каскадна алея, «високі сади» зачаровують своєю легкістю й буйним яскравим цвітінням садів.
Мавританський стиль Альгамбри, розписи, внутрішні декорації переймали заможні європейці, що відвідували палац, які не пропускали нагоди використати окремі деталі у власних будовах. Особливу популярність даний стиль одержав у вікторианськую епоху в Англії. Про красу й вплив Альгамбри непогано описав у своєму циклі віршів «Східні мотиви» В. Гюго.
У її районах, розташованих біля Північного полярного кола, сонце взагалі ніколи не заходить. Її столиця — Рейк’явік — сама північна у світі, а льодовик — найбільший в Європі. Її Парламент — Альтинг — найдавніший з існуючих...
Святковий зимовий настрій — це справа наживна. Можна зрадіти подарунковому шопінгу, можна нарядити ялинку на місяць раніше, чим прийняте, можна просто очікувати, поки настрой виникне сам собою, а можна… відправитися в Ке...
Таємничий Стоунхендж, незламна й велична гора святого Михайла, індуїстське священне місто в джунглях Камбоджі, загублена на тисячу років Кам’яна Книга Будди… У світі так багато дивного! Похмура тінь Ст...
У північній частині Жерони, стародавньому каталонському місті Іспанії, відкривається ефектне видовище – величний Кафедральний собор, до якого ведуть 90 щаблів широких сходів, часто декорованих квітами й немов створеними для натхнення художників, кінематографістів і фотографів.