У середньому людині потрібно 12-15 г солі в день, сіль - необхідний компонент для правильної роботи організму. У деяких продуктах, наприклад, у ковбасі, сосисках, напівфабрикатах, кетчупах, соусах і в хлібі сіль уже втримується. Крім того, ми часто підсолюємо вже приготовлені блюда. Враховуючи все це, виходить, що в день ми вживаємо в кілька раз більше солі, чим потрібно нашому організму.
Надлишок солі приносить велику шкоду ниркам, серцю й артеріям - це вірний шлях до ішемічної хвороби серця й атеросклерозу. При порушенні в організмі водно-сольового обміну з’являється надлишкова вага й набряки. Як ви вже догадалися, кількість уживаної солі в їжу необхідно контролювати й обмежувати. Вам на допомогу може прийти безсольова дієта, яка припускає вживання їжі без солі. Безсольова дієта рекомендується при захворюваннях серцеве судинної системи й нирок, а також при надлишковій вазі й набряках.
Правила безсольової дієти:
- їжа готується й вживається без додавання солі
- харчуватися 4-5 раз у день, маленькими порціями
- усі блюда готуються на парі
- смажена їжа виключається
- масло додається у вже приготовлені блюда.
Продукти, які можна вживати на безсольовій дієті:
- житній хліб і сухарі
- супи на овочевому бульйоні
- нежирна яловичина, птах, риба
- каші їх різних круп
- сирі й варені городини (капуста, картопля, огірки, кабачки, редис, квасоля, помідори)
- фрукти
- ягоди
- яйця (не більш одного в день)
- молоко, сир, негострий сир
- ізюм, курага, інжир
На такій безсольовій дієті потрібно пити до 2-х літрів води, краще пити мінеральну воду без газу або зелений чай. Так само допускаються киселі й компоти.
Список продуктів, які не можна вживати на безсольовій дієті:
- смажене й жирне
- гостре й копчене
- соління й маринади
- рибні й м’ясні бульйони
- баранина, свинина, дичина
- кондитерські вироби
У жарку пору року використовувати безсольову дієту не рекомендується. Ми будемо почувати себе ослабленими, у жару людина сильно потіє, і разом з паркою вологою втрачає важливі мікроелементи. Людям,що активно займаються спортом, слід обережно підходити до безсольової дієти, адже при фізичних навантаженнях організму необхідно підвищена кількість мінеральних речовин. Безсольова дієта може тривати від 4 до 15 днів, тривалість залежить від вашого самопочуття й поставлених цілей.
Можливо, перший час вам буде складно звикнути їсти улюблені блюда без солі, їжа здасться прісною й зовсім несмачною. Ми підкажемо вам, як можна обдурити ваші смакові рецептори. Сіль можна замінити цибулею, часником і пряними травами. Наприклад, у суп, у салати, у м’ясні й рибні блюда можна додавати дрібно порізану цибулю, часник, пряності. Також у блюда можна додати невелику кількість соєвого соусу, їжа стане менш прісною.
Не забудьте, що безсольова дієта є лікувальним варіантом дієти. Її можна дотримувати, якщо ви страждаєте хронічними захворюваннями нирок і серцеве судинної системи. З метою зниження зайвої ваги краще використовувати мало сольову дієту. Більшість людей віддає перевагу саме такому щадному варіанту, коли допускається мінімальне підсолювання їжі.
Якщо ви плануєте використовувати мало сольову дієту, то застосовуйте поварену сіль грамотно й обережно. М’ясний бульйон солите за 20 хвилин до закінчення варіння, у рибний бульйон додавайте сіль відразу після зняття накипу. Городину солите за 5-7 хвилин до готовності, а смажену картоплю в самому кінці готування. При готуванні м’ясних і рибних котлет сіль додають у сирий фарш до початку готування.
Нормалізуючи кількість солі, ми поліпшуємо обмін речовин у нашому організмі й полегшуємо роботу внутрішніх органів. Виводячи з організму зайву сіль, ми також позбуваємося від набряків, що дуже важливо при скиданні ваги. Безсольова або мало сольова дієта має на увазі частий прийом їжі протягом дня, завдяки цьому вдається уникати переїдання, їжа краще засвоюється. Якщо ми відмовляємося від уживання продуктів, калорійних і утримуючих велику кількість солі, то тим самим навантаження на організм зменшується.