Структура волосся визначається розміром і формою волосяних фолікулів. Це спадкоємні риси, які контролюються гормонами й пов’язані з віком і расовими ознаками.
Волоссю сильно кучерявої структури необхідна інтенсивна волога обробка, щоб підтримувати пружність локонів. Для цього типу волосся завжди використовують рідкі гребені й ніколи — щітки, після яких з’являються дрібні кучерики. Для кучерявого волосся гарні незмивні кондиціонери, тому що вони надають пишність локонам. Пожвавлюйте кучері водою й збивайте руками.
ДЕЯКІ ФАКТИ
§ Здорове волосся еластичне й може розтягуватися на 20-30% від своєї довжини.
§ Китайські циркові акробати вміють робити трюки, підвісившись за волосся.
§ Людське волосся міцніше мідного дроту тієї ж товщини.
§ Сумарна міцність усього волосся голови людини здатна витримати вагу 99 людей.
Чи буде волосся кучерявим, хвилястим або прямим, це залежить від двох факторів: від того, як воно виростає із фолікула, і від розподілу в коріннях клітин, що виділяють кератин. На поперечному зрізі пряме волосся — круглої форми, хвилясте — близький до овалу, а кучеряве — ниркоподібний. Пряме волосся формуються в коріннях, де кератинові клітини оточують фолікул з усіх боків. Кучеряве волосся формується в коріннях, де кератинові клітини розподілені нерівномірно, так що в будь-який момент на одній стороні овального фолікула клітин більше, чим на іншій. Більше того, утвір більшої кількості клітин чергується на різних сторонах, що змушує волосся, яке розвивається, рости спочатку в одному напрямку, а потім в іншому. Результат такого росту — кучеряве волосся.
Природній колір волосся також впливає на структуру. У блондинів волосся тонше, чим у брюнетів, в останніх тонше, чим у рудих.
Таким чином, волосся можна підрозділити на три категорії: тонке, середнє й стовщене. Тонке волосся може бути сильним або слабким, але через свою структуру воно має загальну ознаку — недостатню об’ємність. Волосся середньої товщини — сильне й еластичне. Стовщене й тверде волосся — густе й важке, що має схильність стирчати в усі сторони. Іноді воно сильно в’ється, але йому бракує еластичності.
Волосся конкретної людини може бути різної структури. Наприклад, на скронях, попереду перед чолом і на потилиці часто росте тонке волосся, у той час як структура іншого волосся може бути середньою або навіть твердою.
ЕТНІЧНІ ВІДМІННОСТІ
У скандинавів звичайно тонке й прямі волосся, схоже на волосся дитини; у європейців - не занадто тонке й не занадто тверде. У населення Індії волосся довге, твердої структури; у народів Близького Сходу волосся здорове й сильне. Чим далі на схід, тим більше твердим стає волосся. Волосся в китайців і японців зовсім пряме, а в народів романської групи й Північної Африки - сильно кучеряве й густе.
НОРМАЛЬНЕ, СУХЕ АБО ЖИРНЕ?
Тип волосся визначається його природнім змащенням — секретом, який виділяє шкіра. Такі способи впливу на волосся, як перманент, фарбування й гаряче укладання, можуть змінити тип волосся. Природні типи волосся і ті, що утворюються в результаті різних впливів, описані нижче разом з порадами по догляду за волоссям, коли це необхідно.
Сухе волосся виглядає тьмяним, легко плутається й важко розчісується, особливо коли воно мокре. Воно стовщене біля коріння, але тонше й іноді розщеплене на кінцях.
Причини. Надмірне знежирення, часте застосування інструментів для гарячого укладання, зловживання фарбуванням і перманентом, ушкодження від сонця або важких погодних умов. Кожний із цих факторів виснажує вологий уміст волосся, так що воно втрачає еластичність, пружність і м’якість. Сухість може бути результатом дефіциту секрету сальних залоз через зменшення або припинення їх діяльності.
Рекомендації. Використовуйте живильні шампуні й інтенсивні кондиціонери. Дозволяйте волоссю висохнути природно, коли це можливо.
Нормальне волосся- ні сухе, ні жирне, ні фарбоване — тримає форму й завжди добре виглядає. Нормальному волоссю ідеально підходить щоденне миття шампунем з кондиціонером «два в одному». Він забезпечує подвійний вплив одночасно. Як тільки волосся намилене, шампунь видаляє бруд, жир і речовини укладання. На цій стадії кондиціонер залишається в піні. Але як тільки волосся обполіскується великою кількістю води, бруд і жир змиваються, дрібні крапельки кондиціонера покривають волосся, і воно блищить і легко розчісується.
Жирне волосся виглядає гладким, сальним й потребує частого миття.
Причини. Посилена секреція сальних залоз як результат гормональних порушень, стреси, жара й підвищена вологість, надмірне розчісування або постійне пригладжування руками, пітливості або раціону, багатого насиченими жирами. Волосся швидко стає сальним, липким й неслухняним.
Рекомендації. Використовуйте м’які шампуні, які надають обсяг волоссю. Легкий перманент буде піднімати волосся від коріння і обмежувати поширення секрету сальних залоз. Подумайте про харчування: скоротите молочні жири й смажену їжу. Постарайтеся їсти більше свіжої їжі й пити 6—8 склянок води щодня.
Змішане волосся— жирне біля коріння, але сухе, що й іноді січеться на кінцях.
Причини. Хімічний вплив, надмірне використання дезінфікуючих шампунів, занадто довге перебування під сонцем і занадто часте використання інструментів для гарячого укладання. Усе це викликає активну реакцію сальних залоз і часткові зміни лусочок кутикули, порушуючи їх захисну функцію. Тому кінці волосся стають сухими.
Рекомендації. Користуйтеся засобами тільки з м’яким впливом на волосся. Часте використання шампунів для сухого і жирного волосся може погіршити положення. Ідеальне застосування спеціальних засобів для комбінованого волосся. Якщо це неможливо, намагайтеся користуватися шампунем для жирного волосся, закінчуючи застосуванням кондиціонера тільки для середньої частини й кінців волосся.
Пофарбоване волосся або після перманентучасто більш пористе, чим природне, тому для нього потрібні м’які шампуні й гарні кондиціонери. Засоби для догляду за фарбованим волоссям допомагають запобігти вицвітанню волосся. Спеціальні засоби для волосся із перманентом допомагають зберігати еластичність і мають тривалу дію.
Тверде пряме волосся можна зробити більш гладким й блискучим, якщо ви будете при сушінні направляти його вниз, що підтримує гладкий стан кутикули й допомагає йому краще відбивати світло. Тонким волоссям необхідна кваліфікована стрижка, що збільшує обсяг й використати гель, щоб підняти волосся від самого коріння, і сушіння феном. Нормальні волосся добре реагує на регулярне розчісування, миття й лак.