Часом і подруги радять пропустити чарочку за цікавою бесідою. Не рідкість і таке явище, коли вагітну жінку, що колись зовсім не терпіла алкоголю, раптом починає до алкоголю тягти — хочеться випити вина й усе отут!
«Досвідчені» подруги схильні вбачати в цьому передвістя того, що народиться хлопчик. Однак це явище ніяке не передвістя, а одна із численних ознак вагітності, описаних вище, — зміна смакового сприйняття й смакових пристрастей. А алкоголь — навіть найблагородніше, найвідоміше, престижне, відзначене багатьма медалями вино — шкідливий для плода, що розвивається внутріутробно; це зовсім точно доведене наукою й рік у рік, на жаль, підтверджується практикою.
Особливо шкідливий алкоголь під час закладання органів і систем. Звичайно, ніхто не візьметься затверджувати, що одноразове приймання алкогольного напою в невеликій кількості неодмінно приведе до відхилень у фізичному й психічному розвитку дитини; однак з багаторазовим, а тим більше — систематичним — вживанням алкоголю ризик появи патології в плода значною мірою зростає. Плацента не є бар’єром для алкоголю, тому відсоток вмісту алкоголю в крові в плода такий же, як у крові в матері.
Патологія може бути сама різна: від відставання дитини у фізичному й психічному розвитку, хворобливості до досить серйозних (і часом несумісних з життям) поразок внутрішніх органів (наприклад, серця), центральної нервової системи, обличчя, кінцівок і т.п. У вагітних жінок, що зловживають алкоголем, часті явища — викидень, передчасні пологи, різні ускладнення під час пологів і т.п. Якщо жінка не має сил упоратися зі своєю слабкістю — зловживанням алкоголю, — вона повинна бути готова до того, що лікар запропонує їй перервати вагітність.
Паління
Паління жінки під час вагітності виявляє на плід шкідливий вплив. Внаслідок токсичної дії нікотину в плода — прискорене серцебиття, страждає зріст. У вагітної жінки, що палить підвищується ризик викидня, у неї можуть бути кровотечі з піхви, можуть початися передчасні пологи.
Причому чим більше жінка палить, тим більше ризикує — головним чином здоров’ям (іноді й життям) своєї дитини, а також і своїм здоров’ям. Дитина, народжена жінкою, що палить, значно відстає від своїх однолітків у фізичному й психічному розвитку (це відставання залишається на все життя), вона більше піддана застудним захворюванням і хворобам органів подиху, тому що опірність його знижена.
Вагітність — чимале навантаження на організм; паління — теж навантаження; якщо організму важко, не треба навантажувати його додатково. Настійно рекомендується: кинути палити. І чим раніше — тим краще. Саме розумне — за кілька місяців до вагітності, у той час, коли вагітність тільки планується.
Одним вдається кинути палити легше, в інших із цим чимало труднощів. Як це зробити, яку методику використовувати й до яких засобів вдатися — не є предметом нашої статі. Скажемо тільки, що жінку, майбутню маму, що прагне кинути палити, повинна підтримувати думка: на одній чаші ваг пагубна пристрасть, слабість, а на іншій — здоров’я маляти, так само як ( по естафеті) і здоров’я його потомства.
Потрібно мати на увазі, що на внутрішньоутробний плід впливає й паління когось із домашніх, іншими словами, — усі перераховані вище ускладнення можуть бути, якщо має місце пасивне паління вагітної жінки. Тому в житлових приміщеннях ніхто не повинен палити.
Кофеїн
Кофеїн утримується в каві, у трохи меншій кількості — у чаї, а також у кока-колі ( для готування напою використовуються горіхи кола, у яких є кофеїн) і в шоколаді. Кофеїн не затримується плацентою й присутній у крові внутрішньоутробного плода в тієї ж концентрації, що й у крові матері, і виявляє на плід пагубний вплив.
У жінки-каваманки, які не знайшли сил відмовитися від вживання кави під час вагітності, плід перебуває в більшій небезпеці, ніж у вагітної жінки, що не п’є каву. Практика показує, що відсоток уродженої патології значно більше в дітей, народжених жінками, що звикли стимулювати себе кофеїном.
Який вплив виявляє кофеїн на плід? По-перше, впливає негативно на нервову систему й серце; по-друге, діє як сечогінне (це може призвести до зневоднювання плода); по-третє, кофеїн перешкоджає організму плода (і матері) засвоювати залізо; по-четверте, від дії кофеїну в дитини згодом може розвитися таке серйозне захворювання, як цукровий діабет.